Dannys Dommedag
Thriller. 9/10-2014
88 min. Farve.

Beskrivelse
Klimaforandringerne ændre livet på jorden, og da en ny race af rovdyr opstår, er mennesket pludselig ikke længere øverst i fødekæden. Teenagebrødrene Danny og William må i al hast forskanse sig i deres kælder, da rovdyrene angriber og indtager deres hus. Danny er overbevist om, at det er sikrest at blive i kælderen, mens William insisterer på, at de skal ud og lede efter deres mor, som måske er derude et sted. Men uden deres forældre, strøm, mad og vand er brødrene tvunget til at overvinde deres forskelligheder og hjælpe hinanden for at overleve.

Kilde: SF Film A/S
 

Filmen kan købes hos gucca, klik her for at se prisen.

Medvirkende:
William Jøhnk NielsenDanny
Thomas GarveyWilliam
Peter GantzlerAdam
Emilie Werner SemmelrothRie
Lars MikkelsenFar
Camilla BendixMor
Marco IlsøLukas
Rasmus Lind RubinThomas
Ida Emilie JustMaja
Frederik Tingsø MogensenMartin
Claus FlygareSkipper
Allan HydeFisker
Thomas L. CorneliussenBiologilærer
Mette Vibe UtzonNyhedsvært
Jesper TheilgaardMeterolog
Tony Scott JakobsenRadiovært
Tue BlædelRadiovært
Tine GodskRadiovært
Nikolaj Nygaard SenekaSoldat
Kristian TherkeldsenSoldat

Kredits:
InstruktionMartin Barnewitz
ManuskriptSøren Grinderslev Hansen
MusikKarsten Fundal
Still fotografPer Arnesen
TonemesterKim Dalum
TonemesterRoar Skau-Olsen
ProduktionslederLina Bach Christensen
Make-upFatima Louborg
KlipAnders Albjerg Kristiansen
BelysningsmesterNoah Lynnerup
ProduktionsselskabMiso Film
Tone assistentRune Palving
Tone assistentLars Halvorsen
Tone assistentJacques Pedersen
Tone assistentMikkel Nielsen
Tone assistentKasper Munck-Hansen
Tone assistentMikkel Groos
Fotograf assistentMikkel Find
RekvisitørMichala Steiner-Rode
RekvisitørJoshua Beckford
ScriptAnne-Marie Ubbe
UdlejningSF Film A/S
Klip assistentLiv Lynge
Klip assistentSimon Harder
Produktions assistentCecilie Anna Christiansen
StuntmanDennis Albrethsen
IndspilningslederMikael Zilmer
Regissør assistentJeppe Koudal Frostholm
SetrekvisitørCasper Nilsson
Stunt koordinatorDennis Albrethsen
GripJeppe Lassen
2nd-unit fotografDror Kasinsky
2nd-unit fotografLars Reinholdt
Associeret producerClaudia Halsted Siesbye
Tone mixPeter Albrechtsen
Tone mixTim Nielsen
RunnerMads Peter Wesley
RunnerSimon Koefoed Schwartz
RunnerChristoffer Gyldenløve Permin
RunnerChristian Dahl
Line producerCarsten Sparwath
Lokation managerJan Martinsen
StatistkoordinatorAnita Juel Lystbæk
Clapper/loaderRasmus Søndergaard Rygaard
Manuskript konsulentTobias Lindholm
Manuskript konsulentMikael Olsen
AnimationStig Saxegaard
Executive ProducerPeter Bose
Executive ProducerJonas Allen
PostproduktionskoordinatorMia Bang Stenberg
PostproduktionskoordinatorLina Wichmann
Steadicam-operatørKarsten Jacobsen
LydeffekterAnn Kroeber
LyddesignPeter Albrechtsen
FoleyHeikki Kossi
2nd-unit fotograf-assistentHenrik Lyngbo
2nd-unit fotograf-assistentJesper Roland Dehli
2nd-unit instruktionSøren Grinderslev Hansen
KostumedesignerSusie Bjørnvad
Specielle effekter supervisorChristian Schandorph
BelyserJonathan Go-Matsushima
BelyserMathias Asger Rasmussen
Produktions designTrine Padmo Olsen
CastingSigne Fuglsang Mynborg
CastingTanja Grunwald
On-lineRasmus Toft
ProducerChristian Potalivo
ProducerCaroline Blanco
Producer assistentMarie Katrine Jessen
Producer assistentGitte Klein
Producer assistentSofie Brandt
Producer assistentMarie Louise Siim
Producer assistentBeatrice von Schwerin
Producer assistentKristina Lula Broen
Statistkoordinator assistentMarie-Louise Munk Hansen
KostumierLone Hermann
KostumierTrine Garde Finnich
Foley editorPietu Korhonen
Belyser assistentKasper Mønster
ChefrekvisitørMichala Steiner-Rode
ChefsminkørSofie de Mylius
VFX-supervisorMorten Jacobsen IV
VFX-supervisorMartin Madsen
CheffotografMartin Top Jacobsen
Foley recordistHannu Karppinen
StoryboardAnders Huulgaard
2nd-unit rekvisitør Christian Arvad Madsen
2nd-unit rekvisitør Thomas Willemoes
2nd-unit tone assistentLars Lund
2nd-unit tone assistentHåkon Garpestad
Trailer klipGregers Dohn
ColoristThomas Therchilsen
2nd-unit clapper/loaderBjörn Tobiasson
2nd-unit runnerSophus Langdal Königson
2nd-unit runnerEstrid Lauritsen Böttiger
2nd-unit runnerJakob Langkjær
2nd-unit kostume assistentEmilia Imperatore Bjørnvad
2nd-unit kostume assistentHelle Charlotte Nielsen
CompositingJan Ivar Solås
CompositingMichael Holm
CompositingLasse Strøm
CompositingSamuel Karlsson
3D artistDann Sandgreen
2nd-unit instruktion assistentMarie Limkilde
VFX-producerMorten Sylvest Arnoldus
VFX-producerCamilla Fossen
Lead-compositingThomas Øhlenschlæger
VFX-koordinatorFredrik Arntzen
2nd-unit make up assistentMille Merian Thybo
RiggerRagnar Brynjúlfsson
RiggerSebastian Antonsen
2nd-unit lokation managerKenneth Berg
DCP masterThomas Caspersen
Specielle effekter teknikerSøren Hvam
Specielle effekter teknikerJohannes Joi Sverrisson
Specielle effekter teknikerBrian Svensson
2nd-unit grip-assistentJens Pede Pedersen
2nd-unit grip-assistentBo 'Bowie' Craner
2nd-unit still fotografChristian Geisnæs
2nd-unit still fotografHenrik Ohsten
LyskonsulentMichael Wils
2nd-unit lys assistentPeter Junker Sørensen
2nd-unit lys assistentTorben Brent Wenneberg
2nd-unit lys assistentNiclas Fusager
2nd-unit stuntmanNiels Thanild
SFX MonsterPaula Wa De Pohl
SFX MonsterTherese Persson
SFX MonsterKenneth Nyman
SFX MonsterCaroline Eklund
SFX MonsterNiklas Hermansson
SFX MonsterÅsa Sjölin
SFX MonsterJennifer Lisa Andrén
SFX MonsterGöran Lundström
SFX MonsterGilles Paillet
SFX Monster PuppeteerNiklas Hermansson
VFX-producer assistentTine Teigene Dalen
Koncept-designerStig Saxegaard
ModellingHåvard Munkejord
TextureStig Saxegaard
Lighting TDEspen Nordahl
Lighting TDHans Jørgen Kjærnet
PipelineDaniel Flehner Heen
Crowd controlCaroline Eybye

Lokationer:
Farum Bytorv

Filmen har sidst været vist på TV:
30/10-2016 på DR ULTRA