Druk
Drama. 24/9-2020
116 min. Farve.


Medvirkende:
Mads MikkelsenMartin
Thomas Bo LarsenTommy
Magnus Millang Nikolaj
Lars RanthePeter
Maria BonnevieAnika
Helene Reingaard NeumannAmalie
Susse WoldRektor
Albert Rudbeck LindhardtSebastian
Ole DupontPedel
Frederik Winther RasmussenMalthe
Morten ThunboIrma-medarbejder
Martin GreisOvertjener
Diem Camille GbogouLærer
Dorte HøjstedTjener Alléenberg
Michael AsmussenMalthes far
Per Otto Bersang RasmussenTjener, Sankt Peder
Mercedes Claro SchelinLaura
Christina L.J. HildebrandtForælder
Cassius A. Browning Sander
Morten Jørgensen IITogkontrollør
Palmi Gudmundsson Mand på gaden
Thomas Guldberg MadsenTjener, Lumskebugten
Magnus SjørupJonas
Silas Cornelius VanKasper
Freja Bella LindahlCaro
Niels JørgensenCensor
Lucas Helt MortensenFjonk
Clara PhilipsonNicola
Le Münster-SwendsenLærerinde
Oskar Kirk DamsgaardFjonks makker
Maria OviSigrid
Gustav Sigurth JeppesenRasmus
Aya GrannJosephine
Aksel VedsegaardJason
Lars Hvid MalmquistForælder til student
Max Kaysen HøyrupBrille
Jens Basse DamVicevært
Waldemar Beer HansenHjalte
Matti RochlerNikolajs søn
Milas HansenNikolajs søn
Carl David Schubert Holm-NielsenNikolajs søn

Kredits:
InstruktionThomas Vinterberg
ManuskriptThomas Vinterberg
ManuskriptTobias Lindholm
Still fotografHenrik Ohsten
Still fotografRolf Konow
ProduktionslederSøren Frimodt-Møller
Make-upDorte Jacobsen
Make-upSusanne Søbye
Make-upMarike Willard
ScenografiSabine Hviid
KlipAnne Østerud
KlipJanus Billeskov Jansen
KoreografiOlivia Anselmo
KoreografiNiclas Bendixen
FotografManuel Alberto Claro
FotografSturla Brandth Grøvlen
BelysningsmesterAslak Lytthans
ProduktionsselskabZentropa
Tone assistentKevin Bavnhøj
Instruktion assistentAnja Søgaard Christiansen
Instruktion assistentEmil Dam Seidel
Instruktion assistentEmil Sparre-Ulrich
Fotograf assistentJohn Frimann Rasmussen
Fotograf assistentLinda Laage S Olsen
RekvisitørEsben Mourier
RekvisitørKarsten Holst
RekvisitørLiv Sandberg
ScriptDitte Sun
UdlejningNordisk Film A/S
Kostume assistentEmbla Robertson
Klip assistentMira Thu
Produktions assistentAnemone Demirhan
Rekvisitør assistentSimon Timer
Rekvisitør assistentSophie Emily Holm Bramsen
Rekvisitør assistentMaria Martine Jensen
StuntmanValdimar Jóhannsson
SetrekvisitørElla Lorck
Stunt koordinatorJacob Sebastian Malm Carlsen
ProduktionssupervisorLinda van der Herberg
GripEmil Taasinge
GripJens Pede Pedersen
GripChristian Brøndum
Line producerKaren Bentzon
Line producerKristina Kornum
ProduktionskoordinatorClara Thyssen
Lokation managerMikkel Schiller
StatistkoordinatorMikkel Andreas Smidt
StatistkoordinatorIda Hesseldal Windfeld-Hansen
Avid assistentOliver Lindboe
Clapper/loaderAsker Frølund Andersen
StatistcastingAnne Serup Kjærhauge
GrafikRasmus Lange
LyddesignHans Møller
LyddesignJan Schermer
VideoassistentMathias Graff
KostumedesignerEllen Lens
KostumedesignerManon Rasmussen
Makeup-designerMarly van de Wardt
KonsulentFinn Skårderud
BelyserPeter Junker Sørensen
BelyserPiet Hasselby Nielsen
BelyserTue Bengtsson
CastingTanja Grunwald
PostproduktionslederTine Clasen
ProducerSisse Graum Jørgensen
ProducerKasper Dissing
Producer assistentMatthias Gjernmark
Producer assistentKinneret Sarusie
Producer assistentHektor Bille Hornsleth
Co-producerSidsel Hybschmann
Co-producerMarie Louise Gade
Co-producerLaurette Schillings
Co-producerMark Denessen
Co-producerArnold Heslenfeld
Co-producerFrans van Gestel
Co-producerLizette Jonjic
Lokation assistentSofie Staal
KostumierAnette Hvidt
Focus pullerJohn Frimann Rasmussen
Focus pullerLinda Laage S Olsen
B-klipperTanya Fallenius
B-klipperLaura Skiöld Østerud
ChefrekvisitørTrine Gram
Teknisk supervisorSimon Lytting
PostproducerLine Plougsbæk
Boom operatorEmil Andersson
MalerMarie Søegaard Tarpø
MalerIvar Tønsberg
BørnecastingJette Termann
MusikkoordinatorLeslie Ming
SFX-assistentLucas Nyby
Musik supervisorMikkel Maltha
SFX-koordinatorHummer Høimark
VFX-supervisorTimo Aaldriks
VFX-supervisorNina Lankveld
2nd-unit tonemesterEmil Woxen
Re-recording mixerHans Møller
Re-recording mixerJan Schermer
ByggelederThomas Karlsen
Trailer klipGregers Dohn
Produktionsleder (præproduktion)Christina Pindal
HundetrænerIrene Jarnved
Kostume praktikantClara Nystrøm
Koreograf researchLars Kaalund
SFX-teknikerFinn Thomasen
LowloaderPhilip Cooke
VFX-producerJack Kulper
Plakat artworkDanni Riddertoft
VFX-koordinatorAlejandra Malmierca Joly
Digital coloristEmil Eriksson
Avid-supervisorLárus Ren Gudbjörnsson
IT-supportPeter Mygdal
IT-supportGorm Oppermann
Set dresserClara Maria Torp Øckenholt
Tonemester - optagelseRobert Leib
Tonemester - optagelseHenric Andersson
Foley artistJulien Naudin
DITAllan Legarth Nielsen
SikkerhedsdykkerSune Garn
Prop designNicolai Tram
Unit managerLars Iversen
Musik redigeringAnne Østerud
Musik supervisor assistentKinneret Sarusie

Iøvrigt:
Filmen optages i København, Nordsjælland og Västra Gotäland i Sverige.