Familien Jul og Nissehotellet
Børnefilm. 11/11-2021
91 min. Farve.


Medvirkende:
Pelle Falk KrusbækHugo
Flora AugustaSne
Jens Jørn SpottagKokken
Jens Sætter-LassenPeter Jul
Marie AskehaveAgnete Jul
Paw HenriksenJens Jul
Julie ZangenbergMette Jul
Alexander Wewer SchølerEgon
Arthur Ditlev WadstrømDvaski
Sally Holm RudolfSofia
Sommer Eske BoulangerMinili
Alfred Bjerre LarsenAlfred
Liv Leman BrandorfVega
Klaus Tilsted SøndergaardBonde
Nadia Jasmin OlsenKustode
Herman Haugen KnopPixy
Dan JakobsenSne's far
Nicoline Melbye AndreassenCecilie
Louise Holm RudolfCecilies mor
Clara Lykke LouwLærer
Bertil De LorenziDreng i Hugo's klasse
Alexander Magnússon Dreng i Hugo's klasse
Carsten RudolfAntikhandler
Lado HadzicFlyvende hotel gæst
Patrick Kweku Quansah KværnøHotel gæst
Thomas Berg PetersenHåndværker
Bertram Juhl HansenH.C. Andersen som barn
Vilhelm David HakesbergPixy's stemme
Leif Axel KjeldsenMagisk Bog stemme
Henrik Garp Borup LützenJulemanden

Kredits:
InstruktionCarsten Rudolf
ManuskriptCarsten Rudolf
MusikRasmus Christensen II
MusikNicklas Schmidt
Still fotografAndreas Bastiansen
TonemesterJohannes Elling Dam
KlipLeif Axel Kjeldsen
FotografBastian Schiøtt
BelysningsmesterTorben Brent Wenneberg
ProduktionsselskabPixy Film
Instruktion assistentSøren Hadsund Mortensen
Fotograf assistentMikkel Find
Fotograf assistentJohannes Sprogøe Fletting
RekvisitørMette Uhre Lyhne
RekvisitørChristina Kallan
RekvisitørTrine Jensen
ScriptAnders Skovshoved
UdlejningSF Distribution
Kostume assistentRita Holm
Klip assistentSoheil Flumme Ozlati
Produktions assistentCecilie Dyhr Jensen
IndspilningslederKatrine Gro Nielsen
DesignCédric Marquis
SetrekvisitørSilja Cohn Jeppesen
Stunt koordinatorValdimar Jóhannsson
GripAndreas Winding
Tone mixMartin Saabye Andersen
Line producerBarbara Crone
ProduktionskoordinatorCecilie Anna Christiansen
StatistkoordinatorJacob Thomas Pilgaard
Manuskript konsulentJesper Waldvogel Rasmussen
Manuskript konsulentKim Lykke Jensen
LydeffekterRune Kristiansen
LydeffekterKristina Lilleskov Andersen
LyddesignMartin Saabye Andersen
2nd-unit fotograf-assistentRasmus Falck Larsen
2nd-unit fotograf-assistentFranz Alexander Borde
KostumedesignerGrith Rahbek
BelyserIb Valentin
Produktions designCasper Nilsson
Produktions designSilje Aune Dammen
CastingJette Termann
ProducerThomas Lydholm
Lokation assistentOluf Juul Hammarlund
PostproducerAlexander Marthin
StylistLulu Lückow
Boom operatorRune Kristiansen
MalerPeter Sommerlund
2nd-unit belysningsmesterNiels Dose
VFX-supervisorTonni Zinck
VFX-supervisorSunit Parekh-Gaihede
VFX-supervisorThomas Dyg
2nd-unit belyserKasper Mønster
2nd-unit belyserStine Hein
SkrædderLone Nyby
2nd-unit rekvisitør Stine Ricks
ColoristChristian Schwanenflügel
2nd-unit scriptLaurids Nørgaard
2nd-unit produktions assistentElla Lydholm
2nd-unit produktions assistentNeel Lydholm
2nd-unit gripRasmus Ellegaard Nielsen
2nd-unit rekvisitør assistentAmalie Vinther Zahle
2nd-unit rekvisitør assistentAmalie Maria Nielsen
2nd-unit kostume assistentLouise Warley
CompositingChristian Funder Hvistendal
CompositingAndreas Olsen
2nd-unit statistkoordinatorLinette Lindharth
2nd-unit lokation scoutMads Kruse
2nd-unit lokation scoutHans Bülow Ungfelt
VFX-designerThomas Dyg
CG-designSøren Jacobsen
CG-designAndreas Olsen
Foley mixerChristoph Oertel
2nd-unit lys assistentUlrik Gani
2nd-unit lys assistentOle Bülow Christensen
Set-byggerKasper Aastradsen
AnimatorCathrine Baab Holm
AnimatorTheis Matland
Foley artistMartin Langenbach
2nd-unit specielle effekterLauge Voigt
DITMark Vesterskov